آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی اندیشه باباطاهر عریان

چرا علم دلیل معرفت است؟

مشخصات فایل برنامه معرفت بیست و سوم شهریور ۱۳۹۷

موضوع برنامه: چرا علم دلیل معرفت است؟

عنوان فصل: بررسی اندیشه باباطاهر عریان

مدت زمان برنامه: ۴۷ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۲۶ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۲۰ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

چرا علم دلیل معرفت است؟

غریزه اشتباه نمی کند ولی علم که از غریزه بالاتر است، دچار اشتباه می شود. این خودش یک نکته است. شناخت یعنی شما جهان را می شناسید. یعنی شما از درون خودت به بیرون نگاه می کنی. با چشم می بینی. با حواس پنجگانه با بیرون تماس می گیری.

آیا علم ما به جهان خارج به این حواس ۵ گانه خلاصه می شود؟ اگر این پنج پنجره به روی جهان بسته بود چیزی از جهان نمی فهمیدیم. وقتی ما چیزی را می بینیم مفهوم آن را نمی بینیم. مفهوم را ذهن می سازد. ذهن آدمی از این پنج پنجره دریافت می کند و بر آنچه دریافت می کند مفهوم می سازد. حواس فقط دریافت می کنند. آیا مفهوم گسترده است یا فقط آنچه که می بینی؟ با ساختن مفهوم دریافت های حسی شما گسترش پیدا می کند. هر مفهومی گسترده است. کلیات زیاد هستند. گاهی ممکن است کلی افراد زیادی داشته باشد گاهی هم ممکن است یک فرد را شامل شود.

مفهوم واجب الوجود یک مصداق بیشتر ندارد و آن هم تبارک و تعالی است. گاهی ممکن است یک کلی فرد نداشته باشد. اجتماع نقیضین مفهوم است. در خارج مصداق ندارد. مفهوم محال، کلی است ولی مصداق ندارد. پس مفهوم می تواند افراد بی نهایت داشته باشد، می تواند یک فرد داشته باشد و می تواند مفهومش مصداق نداشته باشد. محالات مصداق ندارند. نیستی مفهوم است ولی مصداق ندارد.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می‌خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

4.5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا