آموزش آنلاین منطق از صفر
هستی‌شناسی فلسفی
برنامه‌های داغ

تفسیر آیه شهد الله انه لا اله الا هو

مشخصات فایل برنامه معرفت شانزدهم اسفند ۱۳۸۷

موضوع برنامه: تفسیر آیه شهد الله انه لا اله الا هو

عنوان فصل: هستی‌شناسی فلسفی

مدت زمان برنامه: ۴۲ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۰۹ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

تفسیر آیه شهد الله انه لا اله الا هو

همه چیز در پرتو ظهور حق، ظاهر می شود. یعنی حضور من هم در پرتو حضور حق است. و حتی اگر به عالم حصول هم بیاییم، باید گفت علم من در پرتو حق است. یعنی کسی که خود را ندارد، علم هم ندارد و کسی که حق را ندارد، خود را نیز ندارد. توجه کنید! من اگر حضور خود را نداشته باشم، علم حصولی هم نخواهم داشت. من وقتی به غیر از خودم علم حصولی پیدا می کنم، حالا درجه و وسعت آن علم به هر میزانی که می خواهد، باشد، که خود را داشته باشم. من اگر حضور خود را برای خود نداشته باشم، به غیر هم نمی توانم علم پیدا کنم.

پس تمام علوم حصولی انسان، در پرتو علم حضوری اوست. از آنجا که انسان، خودش برای خود، حضور دارد می تواند به غیر نیز علم پیدا کند و در صورتی که خودش برای خودش حضور نداشت، به غیر هم عالم نمی شد. پس علم به غیر، در پرتو حضور خود انسان است و حضور انسان برای خودش نیز، در پرتو حضور حق است نه در پرتو حصول حق. این حدیث قدسی شریف که: «من عرف نفسه فقد عرفه ربه» دقیقاً به همین معنا اشاره دارد. یعنی اگر حضور حق نباشد، هیچ چیزی نیست؛ همه چیز در پرتو حضور حق، همه چیز است و هر علمی نیز در پرتو حضور حق، علم است.

من اصلی که من حضوری است و من های مختلف دیگر که همگی تعیّنات آن هستند را می سازد هیچگاه شکسته نمی شود. این مقام حضور است و هنگامی که انسان به این مقام رسید، آنگاه تفسیر آیه شهد الله انه لا اله الا هو را بهتر درک می کند.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می‌خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

4.9/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا