هشتگ ها: 

این یادداشت شامل 19 پاسخ ، و دارای 5 کاربر است ، و آخرین بار توسط  mohamad.nik در 2 ماه، 2 هفته پیش بروز شده است.

 • نویسنده
  نوشته ها
 • #16713 پاسخ

  فیلسوف یار
  سرپرست کل

  خودشناسی از غیر خودشناسی

  دکتر دینانی می گوید:

  فلسفه، عالم را تغییر نمی دهد اما رویت شما و نگاه شما را به جهان تغییر می دهد. آیا نگاه ما به جهان باید تغییر کند یا نکند؟ پس از فلسفه چه کاری برمی آید؟ عالم را تغییر نمی دهد بلکه نگاه عادت زده شما را تغییر می دهد تا بتوانید، تغییر عالم را ببینید و بفهمید. نظر سازی می کند. حال ممکن است سوال شود که نگاه تغییر کردن، چه فایده ای دارد؟ اساسا عالم بدون نوع نگاه چیست؟ آیا عالم بدون نوع نگاه وجود دارد؟ عالم هرکسی، نوع نگاهش است.

  ویدئوهای مرتبط با این موضوع

  از فلسفه چه کاری برمی آید؟

  فلسفه کجای زندگی من است؟

  نظر شما چیست؟ آیا فلسفه به درد می خورد؟
 • #16720 پاسخ

  علی امیری

  علیرغم توضیحات دکتر دینانی به نظر بنده به هیچ دردی نمی خوره چون ذهن آدم را خیلی شلوغ و درگیر میکنه

  وقتی فلسفه میخوندم آدم خیلی پیچیده ای شده بودم

  • #16723 پاسخ

   ismail

   میخواهم به آقای امیری پاسخ بدم:

   جساراتا شما فکر نمی کنید که بعد از خوندن فلسفه تازه متوجه شدی که چه آدم پیچیده ای هستی؟

   به قول معروف خود شکن آیینه شکستن خطاست

   با تشکر

 • #16728 پاسخ

  بی تعلق

  شاید در مورد به درد خوردن بیشتر باید حرف زد

 • #16732 پاسخ

  سیما

  فلسفه ورای همه ی آگاهیهایی که به انسان می دهد به من آموخت بدون آگاهی نمی شود جواب چرایی ها رو دانست همانگونه که میتوان مسلمان شد ولی الزاما هرمسلمانی ایمان ندارد تنها راه ایمان آوردن دانستن است بدون فلسفه زندگی تکرارطوطی وار زندگی ست.

 • #16733 پاسخ

  خواننده توری

  با سلام و عرض ادب.
  فلسفه شیرینی زندگی است و شیرینی زیاده و خشکی عقاید عرفانی و دینی ما را می شکند و زندگی را به کام.
  فلسفه گفتگوی میان مردم را شکل میدهد. فلسفه نباشد حرفی هم برای زدن نیست.

 • #16735 پاسخ

  ghaneie faezeh
  مشارکت کننده

  با سلام این که بینش تغییر می کند درست است اما در بین مردم عادی چنین بینشی وجود نداردو به نظرم افراد با بینش بالا تنها تر هستند .

 • #16737 پاسخ

  جوان

  بنظرم فلسفه انسان رو انسانتر میکنه و یاد میده که باید درمورد همه چیز بیشتر فکر کنیم تا بتونیم همه چیز رو بهتر شناخته و بهتر ازش استفاده کنیم.فلسفه ذهن انسان رو به چالش میکشه تا در مورد همه ى باور ها یا واقعیات زندگیش تجدید نظر بکنه

 • #16740 پاسخ

  محسن

  سلام دوستان
  من تا حالا در رابطه با فلسفه چیزی نخوندم
  ممنون میشم برا شروع چندتا کتاب معرفی کنید؟

 • #16742 پاسخ

  mehr
  مشارکت کننده

  به نظرم فلسفه به درد فهم درد میخورد.

 • #16743 پاسخ

  محمد حیدری

  فلسفه به درد نمیخورد ،
  فلسفه خود درد را میخورد….

 • #16744 پاسخ

  رقیه

  درد را هویدا میکند، تا در مان بیابی و در این بین درمان دردی ندارد، هویدایی اش دردآور است. فلسفه نور است و نشان میدهد هر انچه که هست.

 • #16750 پاسخ

  فریبرز

  به نام خدا
  با سلام
  والا فلسفه خیلیم به درد میخوره و یک علم مفیدی برای بشر هست اگر درست بیان شود و درست فهمیده شود همان طور که جناب استاد فرمودند نوع نگاه رو عوض می کنه و روش فکر کردن درست به آدم می دهد به نظر می رسد اگر بشر بویژه بشر امروز به نوعی آشنایی با فلسفه و نوع تفکر فلسفی داشت دچار چنین بحران های هویتی اجتماعی دینی سیاسی و …..نمی شد فلسفه قبل از بیان هر چیزی یا تصمیمی تفکر و هدف آن چیز را جستجو می کند خب وقتی چنین شد دیگر کسی دنبال رو کور کورانه نمی شود

 • #16751 پاسخ

  دوستدار افکار و اندیشه بازِ استاد دینانی

  پروفسور هاوکینگ مدعی است معادله ای وجود دارد که همه چیز هستی
  را توضیح میدهد اما معتقدم این فلسفه است که به کنه حقایق راه میابد و چون چون چراغی فرا راه بشر، راه را از چاه به ایشان می نماید.

 • #16763 پاسخ

  محمد ب

  سلام علیکم از نظر بنده فلسفه به ما میگوید که زندگی چیست وقتی فهمیدیم زندگی چیست حال باید هدف زندگی را درک کنیم وسپس با اندیشیدن به کمال برسیم واین راه ها بدون فلسفه ممکن نیست

 • #16796 پاسخ

  امین

  فلسفه یعنی شناخت حقیقت،یعنی شناخت خود ، دنیای خود ، هستی خود
  بدون فهم حقیقت اهداف زندگی همه پوچ و بی حاصلند یعنی ما باید اول بفهمیم که حقیقت و واقعیت ما و دنیای ما چیست و بعد برای خود هدف تعیین کنیم در غیر اینصورت یک زندگی دروغی خواهیم داشت پس ما اگر نتونیم حقیقت خود را بشناسیم تلاش ما بیهوده خواهد بود و همه ی اینها در سایه ی فلسفه امکان پذیر خواهد بود و به نظر من همه ی افراد بشر به مطالعه ی فلسفه نیاز دارند چون انسان یعنی حیوان متفکر و فلسفه راه درست تفکر را به ما یاد میدهد

  • #17057 پاسخ

   سامیار

   بسیار زیبا بیان شد
   فلسفه برای تغییر نگاه عادت زده ی ماست.
   فلسفه در حیطه ی تعاریف و تکمیل تعاریف به شناخت بهتر پارادایم ها به انسان کمک میکند .
   اما فراموش نشود که هیچ کدام از نتایج یا شیوه های استدلال فلسفه یقینی و عام کاربرد نیستند .نظرات فیلسوف های بزرگ در نهایت همچنان بصورت نظر و دید باقی میمانند .
   پس برای افرادی مانند من علم ریاضی محض بسیار مناسب تر است . بقول برتراند راسل ریاضیات آخرین پناهگاه سایر علوم است .
   ریاضیات بمانند درخت پرباریست که تنها از ۴ شاخک ( اصول موضوعه ) پایه گذاری شده است و با درست و راسخ ترین شیوه ی استدلال به پیش میرود تا در نتایجش شک و شبهه ای باقی نماند . پس برای درست اندیشیدن مناسب ترین است.
   و راسل میگوید ریاضیات چیزی نیست مگر توالی بدیهیات . حتی پیچیده ترین قضایا هم از این قاعده مستثنا نیستند.

  • #17059 پاسخ

   فیلسوف یار
   سرپرست کل

   جناب سامیار عزیز

   از شما دعوت می کنم به مطالعه زندگینامه فیثاغورس آن بخش که :

   بیشتر علم­ها در آغاز امر با نوعی از باورهای نادرست همراه بوده ­اند، و این امر بدانها رنگ خیالی و پنداری می داده است. ستاره شناسی با ستاره بینی (یا طالع بینی)، و شیمی با کیمیاگری مربوط بوده است. اما ریاضیات با نوع خالص­تری از خطا همراه بوده است. یعنی چنین به نظر می رسیده است که معرفت ریاضی امری است مسلم، دقیق و قابل انطباق با جهان واقع. به علاوه این معرفت از راه تفکر محض، بی آنکه نیازی به مشاهده داشته باشد، به دست می آید. در نتیجه ریاضیات را غایتی پنداشتند که معرفت تجربی عادی به پای آن نمی رسید.

   براساس ریاضیات، این تصور پیش آمد که فکر برتر از حس و مکاشفه برتر از مشاهده است. اگر دنیای محسوس به کار ریاضیات نیاید، بدا به حال دنیای محسوس. از راههای مختلف روش­هایی برای رسیدن به کمال مطلوب ریاضی جستجو شد، و حاصل این جستجوها بود که منبع اشتباهات بسیاری در مابعد الطبیعه و نظریه معرفت گردید. این نوع فلسفه با فیثاغورس آغاز می شود.

   از فرمایشات شما در باب ریاضی بوی جایگزینی معرفت ریاضی به جای «معرفت» می آید

   متن کامل معرفی فیثاغورس در فیلسوف یار: https://philosophyar.net/pythagoras/

 • #16801 پاسخ

  الهام

  درسته که فلسفه عالم رو تغییر نمیده ولی نکته اینه که سایر علوم هم تغییری در عالم نمیدن، چه ریاضیات چه فیزیک یا شیمی،…… به نظر من فلسفه هم به مانند سایر علوم درکی از هستی میده، و درک از هستی به ما توانایی بهره برداری از این عالمو میده مثل تکنولوژی یا داروسازی و اقتصاد و…. . از نظر بنده فلسفه با علوم دیگر فرقی نداره، مشترکا برای معرفت از عالمی که در ان هستیم و همینطور عالمی که درخود ماست لازمن، واین معرفت سنگ بنا و بنیاد تکنولوژی و استفاده ابزاری از دنیاست. ولی بعضی از علوم مثل شیمی به کاربرد در تکنولوژی در این مقطع تاریخ نزدیکترند، ولی ۱۰۰۰ سال بعد تکنولوژی حاصل از فلسفه به بازار خواهد امد

 • #17277 پاسخ

  mohamad.nik
  مشارکت کننده

  falsafe che soali ro javab dade???hata yek soal…falsafe mahdode…shak khube ama ta ye jayi karbord dare.ounam shak va tafakori ke rotin va bedune pishfarz bashe…noghte shoruesh sefr bashe

پاسخ به : فلسفه به چه دردی می خورد؟
لطفا فارسی و خوانا بنویسید
× 8 = 80

Secured By miniOrange