۶ شهریور ۱۳۹۱

دانلود کتاب مونس العشاق سهروردی

«مونس‌العشاق» یا « رساله فی حقیقه العشق »رساله‌ای است که به دوازده فصل نسبتا کوتاه تقسیم شده است؛ جهت دانلود کتاب مونس العشاق سهروردی وارد سایت شوید

«مونس‌العشاق» یا « رساله فی حقیقه العشق »رساله‌ای است که به دوازده فصل نسبتا کوتاه تقسیم شده است در «مونس‌العشاق» هشت فصل نخست آن سهروردی داستانی می‌سازد درباره سه فرزند عقل که عبارتند از عشق و حُسن و حُزن و سرگذشت آنها و رابطه آنها با انسان. داستان این سه برادر و سخنانی که هر یک به زبان حال درباره خود می‌گویند برجسته‌ترین بخش از «مونس‌العشاق» است. در فصول بعدی سهروردی باز درباره ماهیت حسن و محبت و عشق و نَفْس مطالبی می‌گوید که بیرون از چارچوب داستان اصلی اوست. در ادامه فایل  جهت دانلود کتاب مونس العشاق سهروردی قرار گرفته است.

داستان اصلی با چگونگی خلقت عشق و دو برادر او یعنی حُسن و حزن آغاز می‌شود. سهروردی در اینجا هرچند که مطالب خود را به زبان ادبی و شاعرانه بیان می‌کند، ولی اساس تفکر او کاملاً فلسفی است. عشق از نظر او نخستین چیزی نیست که آفریده می‌شود. نخستین چیز گوهری است تابناک به نام عقل، عقلی که پدر برادران سه‌گانه است. سهروردی برای بیان نسبت عشق و حسن و حزن ـ یا چنانکه او خود آنها را به فارسی ترجمه کرده است: مهر و نیکویی و اندوه ـ به مفاهیم و تعبیرات فلسفی متوسل می‌شود. عشق و حسن و حزن سه صفت یا سه عَرَض‌اند از برای گوهر عقل و این گوهر را سه صفت بخشید: یکی شناخت حق و یکی شناخت خود و یکی شناخت آن که نبود پس ببود. از آن صفت که به شناخت حق تعالی تعلق داشت حُسن پدید آمد که آن را «نیکویی» خوانند، و از آن صفت که به شناخت خود تعلق داشت عشق پدید آمد که آن را «مهر» خوانند و از آن صفت که [به شناخت آن که] نبود پس ببود تعلق داشت حزن پدید آمد که آن را «اندوه» خوانند

همچنین بخوانید:
ترجیح بلامرجح محال است

مطلبی که سهروردی در اینجا درباره چگونگی پدیدآمدن حسن و عشق و حزن بیان کرده است کاملاً جنبه نوافلاطونی دارد، همچنانکه موضوع پدیدآمدن یا صدور عقل از حق تعالی نیز نظریّه‌ایست نوافلاطونی. در فلسفه نوافلاطونی است که عقل ابتدا به منشأ خود نظر می‌افگند و سپس به خود و چیزهای دیگر.

لینک دانلود کتاب مونس العشاق سهروردی(اینجا بزنید)

نظرات

 1. سید محمدرضا ۲۹ مهر ۱۳۹۱

  سلام
  مطالب سایت مفید است.
  خدا خیرتون بدهد.

  پاسخ
 2. یکی از همه ۱۵ آبان ۱۳۹۱

  سلام و وقت بخیر
  میخواستم اگه امکانش هست کتابهای فلسفی و عرفانی مثل این رو به صورت گویا در اختیار دوستان قرار بدید، عقل سرخ سهروردی به صورت صوتی موجود هست اما فکر میکنم ناقص باشه، همچنین تذکره الاولیا هم به صورت صوتی هست اما باز احساس میکنم ناقص هست.
  در صورت امکان این مهم روهم پیگیری کنید.

  پاسخ
 3. پويا ۲۵ مرداد ۱۳۹۲

  “عشق از نظر او نخستین چیزی نیست که آفریده می‌شود. نخستین چیز گوهری است تابناک به نام عقل، عقلی که پدر برادران سه‌گانه است”

  پاسخ
 4. محمد از مشهد ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

  سلام از سایت خوب شما تشکر میکنم امید وار هستم دانلود کتابهای استا دینانی را بیشتر کنید ممنون از شما

  پاسخ