پیش ثبت نام
90 ثبت نامی‌ها

کلاس آنلاین شرح منظومه سبزواری

در کلاس آنلاین شرح منظومه حاج ملاهادی سبزواری، در شش ترم به صورت مفصل و کامل به بررسی ابعاد تفکر فلسفی این اندیشمند و فیلسوف خواهیم پرداخت. البته مباحث هر ترم به صورت «مسئله محور» خواهد بود و متن کتاب منظومه ملاهادی سبزواری به عنوان مبنای بحث‌های کلاس خواهد بود و در خلال آن به بحث آزاد در مورد مسئله مورد بحث، پرداخته خواهد شد.

 

دوره کلاس آنلاین شرح منظومه سبزواری یک دوره جامع و کاربردی است که پیش نیاز مباحث علم منطق در آن الزامی و اجباری است و شرکت کنندگان می‌بایست آشنایی حداقلی با مباحث منطق را داشته باشند. این دوره یک دوره با تعداد جلسات حداقل «هشتاد جلسه» خواهد بود که در شش ترم برگزار می‌شود.

 

شروع کلاس ترم اول از چهاردهم شهریور 1400 (روزهای یکشنبه و سه شنبه ساعت 19:30 الی 21:30)

 

کمی درباره کتاب منظومه حاج ملاهادی سبزواری: این اثر نفیس و کم نظیر حاصل تلاش بیش از بیست سال از عمر با برکت حکیم ملاهادی سبزواری در سنین جوانی است. وی در آخر کتاب، تاریخ شروع را سال ۱۲۴۰ قمری و زمان ختم آن را سال ۱۲۶۱ قمری یاد کرده است.

حاج ملاهادی پس از فراغت از تألیف منظومه و شرح آن ابتدا خود به تدریس آن پرداخته و پس از پایان دوره اول آن فرزند بزرگ حکیم، آخوند ملا محمد تدریس مجدد آن‌را برای شیفتگان حکمت به عهده گرفته است. در اهمیت این کتاب همین بس که از زمان تألیف تاکنون همواره جزو کتاب‌های درسی بوده است و نشان می دهد حاج ملا هادی عالمی منطقی و فیلسوفی بزرگ و شاعری زبر دست و توانا بوده است.

 

آنچه در کلاس آنلاین شرح منظومه حاج ملاهادی سبزواری خواهد گذشت:

 

همه شرکت کنندگان می‌بایست قبلا یک دوره منطق را مطالعه کرده باشند و الزاما در دوره منطق شرکت کرده باشند، تا در این دوره مباحث را جدی تر و عمیق تر دنبال کنند.

 

متن و ترجمه کتاب جهت مطالعه و پیش مطالعه در اختیار شرکت کنندگان قرار می‌گیرد. این کلاس متکی به مطالعات شما شرکت‌کننده عزیز است و چنانچه مطالعه نداشته باشید، بهره کافی را از کلاس نخواهید برد.

 

فایل صوتی کلاس جهت مرور مطالب در اختیار شرکت کنندگان قرار می‌گیرد.

 

دیگر جزئیات دوره:

نحوه برگزاری کلاس: مجازی و در اسکایپ

تعداد جلسات دوره:  ترم اول: 20 جلسه  ترم دوم: 10 جلسه

پیش‌نیاز: شرکت در دوره آموزس منطق (مقدماتی و پیشرفته)

روز قابل انتخاب ترم اول: یکشنبه و سه شنبه ساعت 19:30 الی 21:30 محدوده بخش وجود و عدم

 

اگر در دوره آموزش منطق فیلسوف یار شرکت نکرده‌اید، جداً از ثبت نام در این دوره اجتناب کنید، در صورت ثبت نام، مبلغی عودت داده نخواهد شده و فقط کیف پول شما در فیلسوف یار شارژ خواهد شد که بعدها می‌توانید با موجودی کیف پول در دیگر دوره های فیلسوف یار شرکت کنید.

مخاطبین دوره

این دوره برای چه کسانی توصیه می‌شود؟
 • کسانی که به مسائل منطق تسلط کافی دارند.
 • کسانی که قصد آشنایی با فلسفه نزد فیلسوفان مسلمان دارند.
 • کسانی که کنکوری هستند اما فرصت کافی دارند.
 • کسانی که دنبال فهم مسائل فلسفه هستند.
 • کسانی که علاقه‌مند به بحث و گفتگوی فلسفی هستند.

این دوره برای چه کسانی توصیه نمی‌شود؟
 • کسانی که فرصت مطالعه و تحقیق ندارند
 • کسانی که پرداختن به فلسفه را بیهوده می‌دانند
 • کسانی که از آنچه الان در منطق و فلسفه هستند، راضی‌اند
 • کسانی که خود را نیازمند به آموزش نمی‌دانند
 • کسانی که هزینه برای آموزش فلسفه را اتلاف هزینه می‌دانند

مدرس دوره

ایل امان کُر
محقق و پژوهشگر فلسفه

با سابقه تدریس منطق و فلسفه به مدت هفت سال برای مقاطع مختلف تحصیلی

سوالات متداول

کتاب شرح منظومه نوشته حاج ملاهادی سبزواری

بله حتما می‌بایست در دوره «آموزش منطق» شرکت کرده باشید

متن و ترجمه کتاب در اختیار شما قرار می‌گیرد و توضیحات آن توسط استاد دوره ارائه می‌شود و در نهایت مباحث در گروه به بحث و گفتگو گذاشته می‌شود.

این دوره از طریق اسکایپ به صورت ویدئوکال برگزار می‌شود.

این دوره همه مباحث از صفر آغاز می‌شود و شرط اصلی ورود به آن شرکت در «دوره منطق» است.

کل مباحث مربوط به وجود و عدم در این دوره آموزش داده می‌شود.

سرفصل‌های ترم اول (بخش وجود و عدم)

 • 120 دقیقه

سرفصل‌های ترم دوم (بخش وجوب و امکان)

سرفصل‌های بخش حدوث و قدم

آنلاین در اسکایپ

 • تعداد جلسات: جوهر و عرض (10 جلسه) - وجود و عدم (20 جلسه)
 • نحوه پرداخت: اینترنتی
 • مدرس: ایل امان کُر
 • نحوه تشکیل دوره: به صورت ویدئوکال
 • نحوه دسترسی به فایل‌ها: صوت کلاس‌ها در پنل کاربری قرار می‌گیرد
 • روز قابل انتخاب: یکشنبه و سه شنبه ساعت 19:30 الی 21:30 (بخش وجود و عدم) - شنبه و دوشنبه ساعت 17:30 الی 19:30 (جوهر و عرض)
 • تاریخ شروع دوره: (بخش وجود و عدم) چهاردهم شهریور 1400 - (جوهر و عرض) سیزدهم شهریورماه

تومانرایگان

در حال حاضر ظرفیت دوره تکمیل می‌باشد

دیدگاهها

 1. سیروان احمدموسی ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

  به نظرم مهم ترین جنبه این دوره اینه که صرفا متن خوانی نیست بلکه آموزش سبک خواندن و مواجهه با متون این سبک رو آموزش می دهند. این مطلب باعث میشه بعد از اتمام دوره کتاب ها و متون مشابه رو با فهم بهتر و فعال تر بتوان خواند و فهمید.
  تسلط کامل استاد دوره (با طرح سوالات ، به چالش کشیدن و مطرح کردن بحث های مرتبط با متن) به منظور آماده کردن ذهن دانشجو برای مواجهه با متن اصلی و فهم بهتر بسیار راهگشا بود.
  این دوره را به تمام کسانی توصیه میکنم که مایل هستند با مفاهیم پایه و اصلی فلسفه ( وجود، ماهیت، عدم، …) آشنا و تا حد خوبی مسلط بشوند.

 2. سمرا شفق مهر ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

  سلام
  خوب است، مطالب کتاب منطق را تا جایی که می توانید کامل و با دقت بخوانید چون اکثر پرسش ها با توجه به مفاهیمی که در کلاس منطق بیان شده، پاسخ داده می شود. اما برای ارتباط با مفاهیم شرح منظومه این مقدار کافی نیست، موضوع بیش از این است و باید آمادگی پذیرش ذهنیِ نگرشی، شاید کاملا متفاوت را در خود پیدا کنید، اما در هر صورت حتی با عدم ارتباط یا پذیرش کامل این نگرش نیز، آشنایی با این مباحث و چالش هایی که به وجود می آورد با همه ی سختی های خود اگر که صبور باشید، در نهایت می تواند به جستجوگری در خود و گسترده شدن افق ذهنی و ظرفیت ادراکی بالاتر بینجامد و برای هنگامی که می خواهیم فهم خود را از هستی برای خود روایت کنیم حتما که بسیار کارساز و پرفایده خواهد بود…
  در آخر از زحمات و تلاش های بی اندازه ی استاد گرامی در تبیین مطالب و مفاهیم شرح منظومه و دیگرانی که در مدرسه ی فیلسوف یار تسهیل گر ایجاد این فرصت هستند، بسیار سپاس گزار و متشکرم.

 3. مجتبی نبئی ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

  سلام
  حاج ملا هادی سبزواری، بزرگترین فیلسوف مسلمان و ایرانی در سیصد سال اخیر است که در تشریع و ترویج فلسفه مابعدالطبیعه ، حکمت اشراق و بخصوص حکمت متعالیه ملا صدرا کم نظیر است.تالیفات حکیمانه و افکار و آرائ وی در آثار و نوشته های بسیاری از استادان ایرانی و خارجی شرق و غرب ، محل نقد و بحث واقع شده و مورد توجه است. از مهمترین تالیفات ایشان کتاب جامع و کامل شرح منظومه است .
  شرح منظومه یک درسنامه یا تکستبوک فلسفه مسلمانان ایرانی است ، بدون شک اگر آنرا تنها راه صحیح ورود به این میدان ندانیم باید آنرا بهترین راه برای آشنایی با افکار و آرای متقدمین فلسفه این سرزمین دانست.
  متن کتاب ثقیل است ، شرح و ترجمه های روانی از سوی فیلسوفان متاخر بر این کتاب نوشته شده ، اما بدون استاد و راهنمای مبرز و آشنا به متون کهن قطعا درک مفاهیم اگر ناممکن نباشد ، بسیار دشوار است .
  دوره حاضر از چند جهت فرصت های طلائی برای شرکت کنندگان فراهم آورده است ، تسلط و آشنائی استاد به آرا فیلسوفان متقدم ، آشنائی ایشان به نقد ها و نظرات متاخرین بر آرا مطروحه در کتاب ، روش پرسش و پاسخ تعاملی موفق بین استاد و شرکت کنندگان ، علاقه و پیش زمینه کافی علمی شرکت کنندگان و جو صمیمانه و توام با احترام به آرائ دیگران را از آنجمله میتوان نام برد . بدون شک با توفیق در درک و فهم مطالب کتاب منظومه ، رجوع و استفاده از متون و کتب کهن سهل خواهد بود.
  مطالعات مرتبط به مدت حد اقل دو برابر میزان زمان حضور در کلاس و تهیه خلاصه مباحث مطروحه در کلاس و مطالعات جانبی جهت رجوع سریع به مطالب درسی و تسلط نسبی به مباحث منطق قدیم از ضروریات موفقیت در این دوره میباشد.

 4. سامان ترکپور ۲۹ اسفند ۱۳۹۹

  به طور خلاصه و مختصر فلسفه گنجی است گرانبها که کشف آن دارای مسیر پرپیچ و خم و نیاز به سرآغازی درست و یک راهنمای کار درست دارد.در اینجا هر دو مورد وجود دارند.موفق باشید در پناه حق تعالی.

 5. ماهرخ دبیری ۱۶ فروردین ۱۴۰۰

  بعد از گذراندن دوره کامل منطق با آقای کُر، آموزش دوره ی فلسفه را با ایشان شروع کردم. به علت تسلط کامل ایشان به مباحث فلسفی و بهترین نحوه ی روش تدریس ایشان، نه تنها معلومات بسیاری در این رشته کسب کردم بلکه به فلسفه بسیار علاقه مند شدم و شرکت در کلاس های استاد کُر را به همگان توصیه می کنم.

 6. مهرداد شجاعی ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

  منظومه آقای سبزواری درسنامه ای کامل برای ورود به مباحث فلسفی مخصوصا مباحث فیلسوفان مسلمان است,به طوری که شخص علاقمند یا دانشجو فلسفه از سردرگمی در راه مطالعه فلسفه فارغ میشود.قطعا تسلط به مباحث منطق پیشنیاز مطالعه منظومه است.
  در کتب فلسفی ارائه مطالب به صورت پلکانی جهت آموزش,تقریبا کاری محال است یعنی گاهی مفهومی در فصول ابتدایی مطرح میشود که برای علم به آن نیاز است به فصول بعدی مراجعه کنید.به طور مثال در فریده اول کتاب در بحث اصالت وجود استدلالی در حرکت اشتدادی بیان میشود که برای درک کامل آن نیاز به مطالعه مبحث مقولات است که در فصول بعدی آمده است.پس برای درک و شکل گرفتن ساختار مباحث فلسفی باید صبر داشت زیرا مفاهیم به شکل ستاره ای(*) به یکدیگر مرتبط هستند.
  مدرس دوره آقای کُر نیز کاملا به مباحث مسلط بوده و پرانرژی,آماده برای همراهی شما در این دوره است.
  (البته که فلسفه با یک یا دو یا سه….دوره تمام نمیشود)

فقط دانشجویان دوره می‌توانند نظر ارسال کنند